O mawidomkach

Profesjonalna produkcja i budowa
domków z balika

Polski producent

Jeśli marzy się Państwu piękny domek letniskowy położony w przepięknej okolicy, który przez cały rok będzie stanowić dla Was azyl i ucieczkę przed szarą rzeczywistością, wiemy gdzie go znajdziecie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jej fundamentem jest sprzedaż domków letniskowych. Ze swojej strony możemy Państwu zagwarantować wciąż aktualną bazę oraz rzetelnie przedstawioną ofertę, co pomoże dokonać optymalnego wyboru. A jest wśród czego wybierać, zarówno pod względem wielkości, wykorzystanej podczas budowy technologii, jak i materiału, z którego domki są wykonane.

TECHNOLOGIA PRODUKCJI

Wszystkie nasze domki drewniane tworzymy w technologii „pióra i wpustu”, która łączy w sobie wiele zalet. Balik posiada specjalnie frezowane końce, tak by zapewniły one doskonałą termikę i szczelność domku. Co daje lepsza termika? … W domku latem jest chłodniej, zaś zimą cieplej, co znacznie obniża koszty eksploatacji oraz wydłuża żywotność domku. Kolejnym atutem zastosowania najnowszej technologii produkcji jest zwiększona wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, ściany są solidne, elementy drewniane dachu i podłogi ściśle do siebie przylegają, świadcząc o najwyższej jakości wykonania.

Domek jest bardzo solidny, gdyż nie posiada on osobnej ramy, szkieletu (tak jak jest to w przypadku budowy domku w przestarzałej technologii szkieletowej), tutaj „kręgosłup” domku tworzą ściany będące podstawą konstrukcji. Jak wiadomo domek składa się z drewnianych balików, których miejsce jest ściśle określone i dokładnie opisane w rysunkach technicznych. Tutaj nie ma miejsca na niedoróbki! Wszystko pasuje doskonale, drewno jest najwyższej jakości, nasz domek prezentuje się rewelacyjnie.

Gatunek drzewa, z jakiego tworzone są domki, to niewątpliwie kluczowy element. Od gatunku zależy bowiem nie tylko estetyka domku, ale także jego trwałość, niezawodność, a co za tym idzie- bezpieczeństwo osób, które w takim domku mają zamieszkać. Rozumiejąc to doskonale i stawiając sobie za priorytet bezpieczeństwo naszych klientów, my stosujemy wyłącznie najwyższą jakość drzewa. Fundamentem większości wykonywanych przez nas prac jest świerk syberyjski.

Dlaczego właśnie on? Ponieważ warunki w jakich wyrasta sprawiają, że ma o wiele lepsze właściwości, niż na przykład zwykły świerk, który doskonale znamy z własnego podwórka. Tam, skąd pochodzi, czyli na Syberii, jest najważniejszym gatunkiem. Dzięki zimnemu klimatowi, jego wzrost jest powolny, co jednak należy uznać za plus, gdyż właśnie dzięki temu jest po prostu twardszy. W budownictwie stosuje się również nieco młodszą niż modrzew czy jodłę, sosnę. I tutaj drzewo może być nieco młodsze, bo już osiemdziesięcioletnia sosna sprawdza się doskonale. Z jednej strony drewno pochodzące z sosny jest niezwykle miękkie, przez co łatwo poddaje się obróbce. Z drugiej jednak strony jest niezwykle wytrzymałe a do tego bardzo sprężyste.

Stawiając domki drewniane, trzeba być w pełni świadomym tego, że od właściwego wyboru drewna w dużej mierze uzależniony jest sukces całej inwestycji. Sukces, czyli trwałość, niezawodność oraz estetyka postawionego domku. Oczywiście kluczowa jest tutaj jakość drewna, która musi być zachowana bez względu na to, czy drewno zostanie później osłonięte w całości, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji domów szkieletowych, czy pozostanie warstwą wierzchnią. Wybierając drewno my zawsze stawiamy na drewno pierwszej klasy. Wybieramy jedynie drewno czterostronnie strugane, które posiada sfazowane krawędzie, co przekłada się na estetykę oraz praktyczność. Poza tym w naszych materiałach nie znajdą Państwo drewna, którego wilgoć przekroczyłaby 19%. Jeśli chodzi o jakość – nie idziemy na kompromisy. Drewno musi być idealne. Abyśmy je wybrali, musi być wolne od jakichkolwiek śladów obecności grzybów, pleśni a także owadów.

TRWAŁOŚĆ I KONSERWACJA

Domy z drewna coraz częściej doceniane są za ich walory estetyczne, zdrowotne a także funkcjonalne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na budowę i zamieszkanie właśnie w takich domkach. Aby móc cieszyć się ich trwałością, trzeba jednak pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym szczególnej konserwacji. Drzewo należy chronić bowiem przed takimi czynnikami, jak ogień, owady czy grzyby.

Jakie są skutki działania tych czynników? Każdy z nich może doprowadzić do zniszczenia domu. Nie oznacza to jednak, że musi tak być. Przed każdym z nich można bowiem drewno odpowiednio zabezpieczyć.

Najbardziej znaną metodą jest tak zwana impregnacja chemiczna. Podczas niej do środka drewna wprowadzane są specjalne środki ochronne. Są to środki o charakterze owadobójczym, grzybobójczym a także środki ogniochronne. W tym miejscu należy dodać, że to, na ile skutecznie drewno będzie zabezpieczone zależy w dużej mierze od właściwości stosowanego środka a także wykorzystanej metody. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na użyciu toksycznych dla środowiska preparatów ochronnych.

Fakt, impregnacja chemiczna jest najbardziej popularna, ale nie jest jedynym sposobem na zabezpieczenie drewna. Na zdrowotność drewna wpływ mają także inne czynniki, w tym rozwiązania projektowe czy prawidłowa konserwacja i eksploatacja drewna przez właściciela budynku. Dom z elewacją z drewna; jak go chronić? Mając dom z elewacją z drewna, trzeba pamiętać o jego odpowiedniej ochronie, aby drewno mogło zachować swoje walory na długie lata.

Konserwacja elewacji wykonywana co kilka lat to konieczność, gdyż w przeciwnym razie szybko ulegnie ona zniszczeniu. I tu na pierwszy plan wysuwa się impregnacja drewna. Skąd mamy wiedzieć, że nasz dom tego potrzebuje? wystarczy pilnie obserwować kolor zaimpregnowanych ścian. W momencie, kiedy zauważymy, że kolor zaczyna płowieć – będzie to znak, że czas pokryć dom kolejną warstwą impregnatu. Zanim jednak przejdziemy do impregnacji, musimy odpowiednio przygotować wszystkie ściany. Przede wszystkim powinniśmy umyć ściany, aby pozbyć się kurzu oraz brudu. Nie musimy używać do tego jakichś specjalistycznych preparatów, gdyż w praktyce wystarczy szare mydło czy zwykły płyn do mycia naczyń. Plamy i przebarwienia można natomiast usunąć delikatnie papierem ściernym, przy czym należy uważać, żeby nie odsłonić surowego drewna, bo to zaowocowałoby powstaniem po impregnacji jasnych plam. Jeśli konserwujemy elewację regularnie, nie dopuszczając do powstania zszarzeń czy pojawienia się nalotów, wówczas możemy cieszyć się i upajać pięknem naszego domu. A co, jeśli czas impregnacji przegapiliśmy, jeśli nie zauważyliśmy, że coś jest nie tak? Wówczas pozostaje nam już tylko remont. Renowacja elewacji jest niezbędna nie tylko, jeśli na drewnie pojawiły się, przypominające grafitowe mazgaje, przebarwienia.

Renowacja potrzebna jest również wtedy, gdy na drewnie pojawiły się fragmenty mchu. Przy czym, o ile w pierwszym przypadku można jeszcze uniknąć wymiany desek, o tyle w drugim przypadku raczej nam się to nie uda. Jak wygląda renowacja? Do renowacji używa się środków służących wybielaniu oraz usunięciu sinizny, która bardzo często powstaje w deskach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zabieg o wiele bardzie pracochłonny, niż tradycyjna konserwacja. Jest natomiast mniej kosztowny, niż wymiana desek. Nie zawsze jednak efekt renowacji jest taki, na jaki liczymy. Dlatego też przed podjęciem decyzji o tym, czy ratować stare deski, czy wymieniać je na nowe, warto przeprowadzić pewną próbę. Taką próbę najlepiej wykonać na kawałku, na którym zniszczenia są największe. Wtedy będziemy mieć pewność, że ostateczny wynik będzie taki, jakiego oczekujemy. Jeśli nas zadowala, wówczas możemy przystąpić do prac. Jak wygląda taka renowacja? Prace renowacyjne zaczyna się od szlifowania. Poddaje się mu całą elewację, nawet jeśli fragmentami, nie widać przebarwień czy śladów mchu. Po oszlifowaniu, na drewno nakłada się specjalny środek, którego celem jest wywabienie sinizny. Środek do tego stosowany ma także właściwości grzybobójcze.